Bodrum – Turgutreis’te bir
“Sualtı ile Tanışma” etkinliği gerçekleştirildi.

 Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS), Gümüşlük Akademisi ve Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) desteği ile Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi (BSAM) tarafından düzenlenen etkinlik çerçevesinde Bodrum ve çevresinden 20 genç sualtı ile ücretsiz tanışma imkanı buldular. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlik, kamuoyunun dikkatini sualtı kültür mirasımıza çekmeyi hedefledi.

19 Nisan 2003, Bodrum; Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü kapsamında Bodrum – Turgutreis’te bir “Sualtı ile Tanışma” etkinliği gerçekleştirildi. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS), Gümüşlük Akademisi ve Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) desteği ile Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi (BSAM) tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında yaşları 14 ile 19 arasında değişen Bodrum ve çevresinden 20 genç, ilk sualtı dalışlarını ücretsiz olarak gerçekleştirme imkanı buldular. “Sualtı ile Tanışma” etkinliği, kamuyonun dikkatini Türkiye’nin zengin sualtı kültür mirasına çekmeyi ve sualtını sevdirmeyi hedefledi.

Etkinliğe destek veren kuruluşlar arasında yer alan Tina Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’ndan Kenan Yılmaz sualtı kültür mirasımıza dikkat çekmeyi hedefleyen etkinlikler içerisinde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Yılmaz konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Maalesef ülkemizde kültürel mirasımıza gereken önem verilmiyor. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü bu konuya dikkat çekmek için uygun bir fırsat oluşturuyor. Bu yıl sualtı kültür mirasına odaklanan bu gün çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikle, ülkemizin bu alandaki zengin birikimine dikkat çekmeyi hedefledik. Böylece sualtı kültür mirasımızı koruyacak gençlerin, öncelikle sualtını tanımalarını amaçladık. Türkiye’nin ilk sualtı müzesini barındıran Bodrum, bu alandaki etkinliklere ev sahipliği yapmak için biçilmiş kaftan."