Up (parent)

TINA-INA ORTAK SURVEY

30 EYLÜL 2001

Kültür Bakanlığı, TINA Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı ve INA Institute of Nautical Archeology ortak sualtı araştırmasına başlıyorlar.

Kültür Bakanı Sayın Bakanımız İstemihan Talay (Kırmızı Montlu) 30 Eylül 2001 Pazar günü takribi iki ay sürecek olan bu sualtı araştırmasının açılışını yapacaklar ve başlangıç dalışını gerçekleştireceklerdir.

Çeşme'nin 15 mil Güneydoğusu'nda Tektaş Adası (Halk arasında Keçi Atlamaz adası olarak biliniyor.) ve civarı koylarının bir çok gemiye mezar olduğu bir INA araştırmasında ortaya çıkmıştı. Bu bölgedeki M.S. 5. Asır Batığı, Değirmen Taşları Batığı ve Mermer Sütun Batığı'na dalışlar yapılacak ve bu noktadan başlayacak araştırma Güney'e doğru devam edecek ve takriben bu sezonda iki ay sürecektir.

Bu araştırmada ve bu tip projelerde kullanılmak üzere “Carolyn” adlı bir su altı aracı memleketimize getirilmiştir. En fazla 50 metre denize dalabilen şeffaf bir küre olan bu araç, tam bir su üstü şartları ve basıncı sağlayacağından son derece güvenilirdir ve kullanmak için dalgıç olmak gerekmez. İki kişilik olan bu araca sadece bir uzman pilot ve yanında bir kişi binebilmekte ve ayrıca uzman bir dalgıç ve film ekibimiz dışardan beraber destek dalışı yapacaklardır.

Türk ve yabancı teknisyen ve bilim adamlarından kurulu bir uzman ekip bu araştırmayı Kültür Bakanlığı gözetim ve denetimi altında gerçekleştirecektir.

Amacımız ve ümidimiz ülkemizin dünya çapında tanıtımını ve dünya bilimine katkısını sağlayacak yeni ve değerli bulgular elde etmektir.