Kilikya Kıyıları Sualtı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları

Kelenderis (Aydıncık) Sualtı Çalışmaları - (2001 - 2006)

ODTÜ Sualtı Topluluğu Batık Araştırmaları Gurubu

Türkiye Sualtı Arkeoloji Vakfı (TINA) ülkemiz sualtı arkeolojisi alanında kurumsal olarak tarihi, bilimsel ve arkeolojik sualtı araştırmalarını destekleyen nadir kuruluşlardan biridir, belki de TEK'tir.

ODTÜ Sualtı Topluluğu'nun bir alt gurubu olan Batık Araştırmaları Gurubu olarak 2002 - 2006 yılları arasında Kelenderis Kazıları Başkanı Prof.Dr. Levent Zoroğlu yönetiminde yapmış olduğumuz Kelenderis Sualtı Araştırmaları'nda TINA'nın sağladığı destek, araştırmaların ve dalışların hedeflerine ulaşmasında büyük katkı sağlamıştır.

Kilikya Kıyıları Sualtı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları (KİLİKYA), 1992 yılında ODTÜ-SAT üyeleri tarafından Türkiye'nin Doğu Akdeniz kıyılarını (Suriye sınırından, Anamur-Gazipaşa bölgesine kadar) kapsayacak uzun soluklu bilimsel bir çalışma olarak başlatılmıştır. 2002-2006 yılları arasında TINA'nın desteklediği araştırmalarımız sonucunda Yılanlı Ada Erkut Arcak Batığı'nın belgeleme çalışmalarını, Yılanlı Ada Çapalama Alanı'nın dip haritasının çizimini, 50 civarında Geç Tunç Çağı'ndan başlamak üzere çeşitli dönemlere ait ve taş, metal gibi farklı yapı malzemelerinden imal edilmiş arkeolojik çapanın tespit ve çizim çalışmalarını, Tisan bölgesinde 2 batık alanının belgeleme çalışmalarını ve farklı sualtı arkeolojik eserlerin tespitini sağladık. Bu tespit ve keşiflerimizi de ulusal ve uluslararası yayın ve konferanslarda yayınladık ve sunduk.

Çalışmalarımız süresince başta Oğuz Aydemir, Ayhan Sicimoğlu, Kenan Yılmaz ve Sanem Yükselsoy olmak üzere tüm TINA Yönetim Kurulu üyelerine ve mensuplarına şükranlarımızı sunar, gelecekteki yeni ve kapsamlı çalışmalarda da işbirliğimizin devamını dileriz.

Volkan Evrin
ODTÜ-SAT Batık Araştırmaları Gurubu
volkan.evrin (at) kilikya.org

     Başa Dön     |           TINA      |           ODTÜ-SAT      |           Kilikya Araştırması